Forum o imionach

Pełna wersja: Slobodan
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Slobodan, Słobodan, cyr. Слободан - męskie imię słowiańskie popularne w Serbii i Macedonii (mac. Слободан, wymowa: Słobodan) oraz Chorwacji, Słoweni i Czechach.
Wersja bułgarska Свободан/Swobodan.
Wykazuje podobieństwo do staropolskich imion, jednoczłonowych-imiesłowowych jak np. Poznan, Stojan, Ciechan, Kochan, Chocian.
Slobod-an "swobodny, wolny" od serb. слобода (transliteracja sloboda) macedońskie слободата/слобода (transkrypcja słobodata/słoboda), porównaj polskie swoboda, staropolskie słoboda, w XV wieku również świeboda.
We wczesnej serbskiej literaturze imię Slobodan było używane jako zamiennik (odpowiednik znaczeniowy) greckiego Eleuterego, które pochodziło od Ελευθεριος "wolny, niezależny" (podobnie jak w Polsce za odpowiednik znaczeniowy łacińskiego imienia Ignacy od ignis "ogień" traktowano Żegotę, od żec "palić", od psł. *žekti, *žьgǫ).
U południowych Słowian imię wskrzesił i na nowo spopularyzował Vladimir Jovanović (1833-1922), serbski liberalny myśliciel, który swoim dzieciom dał na imię, synowi Slobodan w 1869 r. i córce Pravda w 1871 r.
Serbskie zdrobnienia: Sloba, Slobo, Boban, Boba, Bobi lub Cobi, wersja żeńska: Slobodanka
Slobodan Słobodan Слободан Eleuteriusz Eleutery Eleuteria Elefthérios Ελευθεριος Poznan Stojan Ciechan Kochan Chocian Ignacy Pravda Sloba Slobo Boban Boba Bobi Cobi Slobodanka
Slobodan Aligrudić - serbski aktor
Slobodan Anđelković - serbski piłkarz
Slobodan Komljenović - serbski piłkarz
Slobodan Milošević - serbski polityk i zbrodniarz wojenny
Slobodan Novak - pisarz chorwacki
Slobodan Rajković - serbski piłkarz
Slobodan Santrač - serbski piłkarz oraz trener
Slobodan Subotić - urodzony w Czarnogórze słoweński koszykarz
Slobodan Šnajder - pisarz chorwacki